Czyste zdrowie spakowane przez Naturę w kolorowe, pyszne owoce. Wyjątkowy prezent dla posiadaczy ogrodów i balkonów.

Ofiaruje moc piękna, ciesząc bogactwem barw, zapewnia moc zdrowia, lecząc i podnosząc odporność, a w razie potrzeby – potencję. Serwuje moc smaku jako baza dla wielkiej liczby dżemów, nalewek i innych przetworów.

Spraw mocowoc™ sobie i swoim bliskim. Cieszcie się długimi zdrowym życiem. mocowoc™ to więcej niż źródło życiodajnych składników – to stan świadomości.

Borówka Chandler

latin name: Vaccinum corymbosum Chandler
owoce: wyjątkowo duże - wielkości czereśni

fot

wiek sadzonki: ok. 3 lata
wysokość sadzonki: pow. 60 cm

Borówka Chandler została okrzyknięta "owocem XXI wieku" dzięki jej właściwościom antyoksydacyjnym przeciwdziałającym występowaniu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów.

Borówki zawierają: antocyjany, kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy, minerały i witaminy: A, B, PP, C, E, D.

Szklanka świeżych owoców pokrywa aż 1/3 dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Borówki dobrze smakują jako dodatek do lodów, muesli, jogurtu lub podawane z bitą śmietaną. Bardzo popularne są dżemy i konfitury z Borówek.

Chandler obdarowuje nas świeżymi jagodami przez długie miesiące. Jest ulubionym owocem dzieci, łatwym do zbierania, bo wielkości czereśni!

 

 

wygląd – moc piękna

Owoce Borówki mają lekko błękitny odcień, co zawdzięczamy antocjanom, które przy okazji poprawiają także mikrokrążenie w naszych gałkach ocznych i polepszają widzenie, tak abyśmy mogli jeszcze pełniej napawać się pięknem roślin.

Borówka Chandler obdarowuje nas świeżymi jagodami przez długie miesiące.

Jest ulubionym owocem dzieci, łatwym do zbierania, bo wielkości czereśni! Dzięki takim rozmiarom, wiele ptaków nie radzi sobie z tą odmianą, pozostawiając owoce ludziom.

Borówka to delikatny krzew o małych okrągławych liściach barwiących się po zbiorach owoców na kolor burgunda. Zimą, po opadnięciu liści, ozdobą na tle śniegu pozostają żywo pomarańczowe pędy o delikatnym, egzotycznie wyglądającym rysunku.

 

 

zdrowie – moc zdrowia

Borówka została okrzyknięta „owocem XXI wieku” dzięki jej właściwościom antyoksydacyjnym przeciwdziałającym występowaniu u ludzi chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów.

LECZNICZY SKŁAD
Owoce Borówki Chandler zawierają:

  • antocyjany (pochodne delfinidyny, petunidyny, malwidyny);
  • kwasy organiczne (kwas chlorogenowy, ferulowy, kawowy, elagowy);
  • garbniki katechinowe;
  • flawonoidy (pochodne kwercetyny, myricetyny i kemferolu);
  • cukry;
  • karotenoidy;
  • pektyny;
  • pierwiastki (m.in. potas, wapń, fosfor, magnez);
  • witaminy: A, B, PP, C, E, D.

LECZNICZE MOCE
Wysoka zawartość antocyjanów, posiadających naturalne właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające) powoduje, że owoce Borówki posiadają zdolność do wymiatania wolnych rodników z organizmu człowieka, których nadmiar przyczynia się do powstawania chorób cywilizacyjnych, w tym także chorób nowotworowych oraz chorób zwyrodnieniowych narządu wzroku.

Owoce Borówki działają leczniczo na:

  • choroby oczu;
  • miażdżycę naczyń krwionośnych;
  • hiperglikemię;
  • dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego i bariery krew-mózg;
  • żylaki;
  • zapalenie stawów;
  • uszkodzenia spowodowane działaniem reaktywnych form tlenu.
 

 

przepisy – moc smaku

Najsmaczniejsze są świeże borówki, można je jednak z powodzeniem zamrozić, ponieważ utrzymają swój doskonały smak oraz wartości odżywcze nawet przez dwa lata. Owoce borówki dobrze smakują jako dodatek do lodów, muesli, jogurtów lub podawane z bitą śmietaną. Bardzo popularne są ciasteczka i naleśniki z borówkami oraz dżemy i konfitury przyrządzane z borówek. Warto pamiętać, że wanilia i sok z cytryn wzbogacają ich smak.

 

 

uprawa – moc wiedzy

Borówka Chandler rośnie na kwaśnych i wilgotnych stanowiskach, także pod starymi drzewami. Nadaje się na leśne i piaszczyste działki – po zaprawieniu stanowiska torfem.

PO ZAKUPIE
UWAGA: Roślinę podlać. Posadzić w ogrodzie lub w większej donicy jak najszybciej po otrzymaniu.
Wykopać dołek średnicy ok 40 cm, wyjąć roślinę z zielonej doniczki, posadzić, uzupełnić ziemię, mocno udeptać pozostawiając misę na wodę i obficie podlać.
Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczce, regularnie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania.

PORADY OGRODNICZE

Cięcie
Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – rośliny niecięte wydają słabe przyrosty z niewielką liczbą pąków kwiatowych, owoce są coraz mniejsze i jest ich coraz mniej.
Cięcie wykonujemy wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację (zbyt późne przycięcie może spowodować zamieranie młodych przyrostów podczas majowej suszy).
W pierwszym i drugim roku po posadzeniu wykonujemy tzw. cięcie sanitarne, czyli wycinamy pędy chore lub złamane oraz pędy, na których jest nadmiar pąków kwiatowych. Obfite owocowanie młodych roślin może prowadzić do ich skarlenia i zaburzenia prawidłowego pokroju.
Cięcie krzewów owocujących – prześwietlanie, dążymy do uzyskania luźnej korony i jak największej ilości silnych jednorocznych przyrostów – tworzące się na nich pąki kwiatowe dają najobfitszy plon. Intensywne cięcie należy wykonać w piątym roku po posadzeniu i usunąć pędy chore, zasychające, stare, górne części pędów, a także pędy cienkie, zagęszczające środek krzewu.

Wymagania glebowe i klimatyczne
Borówka Chandler najlepiej rośnie na glebach lekkich, kwaśnych, ciepłych o wysokiej zawartości próchnicy (ok. 10%). Ważna jest stała i umiarkowana wilgotność gleby (najlepiej by poziom wód gruntowych był na poziomie 35-60 cm), nie lubi zalewania korzeni. Optymalne pH do uprawy to 3,8 – 4,8. Odczyn ok. 5,5 powoduje spadek plonów, natomiast powyżej 6 rośliny zaczynają wykazywać objawy chorobowe. Zbyt niskie pH również powoduje wystąpienie objawów chorobowych.
Borówka preferuje gleby ciepłe, które w okresie wegetacji mają temperaturę przynajmniej 18-21 stopni.
W uprawach amatorskich można zakwaszać glebę przez wymieszanie kwaśnego torfu o pH 3,5 z glebą w stosunku 1:1 do głębokości ok. 30-40 cm, a następnie wyściółkowanie ziemi wokół roślin trocinami lub korą drzew iglastych.
Borówka lubi miejsca zaciszne, słoneczne i ciepłe, w miejscach przewiewnych konieczne jest posadzenie lub postawienie osłon przeciw wiatrowych (krzewy sadzimy w odległości 8-12 m od pasa ochronnego).

Nawożenie
Najważniejszy moment, w którym borówka potrzebuje składników odżywczych to pora kwitnienia i dojrzewania owoców. Wtedy warto użyć nawozu organicznego (sapropel, stary obornik) lub nawozu wieloskładnikowego. Można także zastosować nawóz wolnodziałający na początku okresu wegetacji, w kwietniu, co zagwarantuje nam odpowiednie odżywianie roślin przez cały sezon.