Czyste zdrowie spakowane przez Naturę w kolorowe, pyszne owoce. Wyjątkowy prezent dla posiadaczy ogrodów i balkonów.

Ofiaruje moc piękna, ciesząc bogactwem barw, zapewnia moc zdrowia, lecząc i podnosząc odporność, a w razie potrzeby – potencję. Serwuje moc smaku jako baza dla wielkiej liczby dżemów, nalewek i innych przetworów.

Spraw mocowoc™ sobie i swoim bliskim. Cieszcie się długimi zdrowym życiem. mocowoc™ to więcej niż źródło życiodajnych składników – to stan świadomości.

Żurawina Pilgrim

latin name: Vaccinium macrocarpum Pilgrim
owoce: duże, w pięknym odcieniu czerwieni

fot

wiek sadzonki: ok. 3 lata
wysokość sadzonki: 20 cm

Żurawina zyskała ogromną popularność jako słodka przekąska z licznymi właściwościami leczniczymi.

Zawiera witaminy C, B, A, E oraz naturalny antybiotyk o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Działa leczniczo na jaskrę, wspomagająco na układ krążenia i serce. Hamuje procesy starzenia się skóry, ogranicza rozwój chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób reumatycznych i niektórych nowotworów. Żurawina jest popularnym składnikiem kosmetyków naturalnych.

Owoce żurawiny w sztuce kulinarnej znane są najlepiej jako wyśmienity dodatek do pieczonych mięs i grillowanych serów. Stosowane są jednak znacznie szerzej.

Pilgrim jest ozdobą ogrodu przez cały rok.

 

 

wygląd – moc piękna

Żurawina Pilgrim tworzy zielony, kwitnący i owocujący dywan, jesienią purpurowo czerwony. Ma ozdobne pędy i błyszczące okrągłe owoce dojrzewające w jesiennym słońcu. Zbiór owoców możliwy w dowolnym czasie od września aż do grudnia. Stanowi doskonałe urozmaicenie wrzosowiska.

Pilgrim to niska, wiecznie zielona, okrywowa krzewinka, pełzająca po ziemi (stąd nazwa odmiany „Pielgrzym”). Doskonała na słoneczne wrzosowisko, na skalniak lub pod drzewa, także do ozdobnych donic. Ma długie, delikatne, czerwone wąsate pędy z drobnymi jasnozielonymi listkami, które jesienią brązowieją, a zimą stają się ciemnoczerwone. Rodzi mnóstwo dużych owoców w pięknym odcieniu czerwieni, łatwych do zbierania, w dogodnym czasie.

Pilgrim jest ozdobą ogrodu przez cały rok. Doskonale się rozkrzewia zadarniając szczelnie duże połacie nawet trudno dostępnych miejsc, jak skarpy, skalniaki, bądź podszycie pod większymi roślinami. Gęsty, zielony dywan, na którym w jesiennym słońcu dojrzewają lśniące, okrągłe owoce jest bezcennym elementem ogrodowej scenerii.

 

 

zdrowie – moc zdrowia

W ostatnich czasach Żurawina zyskała ogromną popularność jako słodka przekąska z licznymi właściwościami leczniczymi.

LECZNICZY SKŁAD
Owoce Żurawiny Pilgrim zawierają:

  • witaminy: C (11mg/100g), B1, B2, B6, E, prowitaminę A;
  • sole mineralne: miedź, kobalt, cynk, molibden, żelazo, mangan, wapń, srebro, glin;
  • cukry (fruktozę, galaktozę i sacharozę);
  • pektyny;
  • kwasy organiczne (cytrynowy, galusowy, benzoesowy, chinowy);
  • garbniki;
  • polifenole;
  • flawonoidy.

LECZNICZE MOCE
Żurawina Pilgrim działa:

  • leczniczo na jaskrę;
  • dezynfekująco na drogi moczowe;
  • wspomagająco na ukłd krążenia i serce;
  • hamuje gromadzenie się bakterii w jamie ustnej i żołądku;
  • przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo;
  • chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
  • hamuje procesy starzenia się skóry;
  • ogranicza rozwój chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób reumatycznych i niektórych nowotworów;
  • chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniami, które zdarzają się podczas wylewu czy zatorów;
  • hamuje rozwój chorób neurodegeneracyjnych (choroby Alzheimera i Parkinsona).

Żurawina stała się popularnym składnikiem kosmetyków naturalnych. Najczęściej stosuje się w nich wyciskany na zimno ekstrakt z owoców żurawiny. Owoce i nasiona żurawiny są bogatym źródłem związków witaminy E o działaniu nawilżającym i regenerującym dla skóry, a także chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 

 

przepisy – moc smaku

Owoce żurawiny w sztuce kulinarnej znane są najlepiej jako wyśmienity dodatek do pieczonych mięs i grillowanych serów. Stosowane są jednak znacznie szerzej. Suszone owoce są doskonałą i zdrową przekąską, natomiast zarówno suszone jak i świeże można stosować jako dodatek do muesli, ciast, koktajli, deserów. Pyszne i cenione są kisiele, soki i nalewki z żurawiny.

 

 

uprawa – moc wiedzy

Żurawina Pilgrim Sprawdza się na niemal każdym stanowisku, o ile zadbamy o kwaśną glebę i podlewanie. Doskonała na słoneczne stanowisko, na skalniak lub pod drzewa, a nawet do ozdobnych donic.

PO ZAKUPIE
UWAGA: Roślinę podlać. Posadzić w ogrodzie lub w większej donicy jak najszybciej po otrzymaniu.

Sadzenie
Wykopać dołek średnicy ok 60cm, wyjąć roślinę z zielonej doniczki, uzupełnić dołek naturalnym, kwaśnym torfem, posadzić, uzupełnić torf, delikatnie udeptać pozostawiając misę na wodę i obficie podlać.
Żurawinę Pilgrim warto po posadzeniu wyściółkować grubą warstwą kory (5-10cm). Dzięki temu zabezpieczymy korzenie przed przegrzewaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Poza tym utrzymamy w glebie wilgoć stale potrzebną roślinom do prawidłowego rozwoju.

Jak wszystkie mocowoce™, Pilgrim dostarczany jest jako 3 letnia roślina, ukorzeniona w doniczce, dzięki czemu można ją sadzić wiosną i jesienią, a nawet podczas upalnego lata.

Jeśli planujemy większe nasadzenia żurawin na mini plantację warto rozsypać na powierzchni ziemi przeznaczonej pod uprawę ok. 10-20 cm warstwę kwaśnego torfu naturalnego (pH 3-4,5). Po rozsypaniu, dobrze podlać i przemieszać z rodzimym podłożem.
Rozstawa roślin ok. 60×60cm zagwarantuje, że pędy szybko pokryją ziemię, zadarniając ją i chroniąc przed wysychaniem i rozwojem chwastów.

Jeśli roślina ma być uprawiana w doniczce, regularnie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania.

PORADY OGRODNICZE
Pilgrim jest łatwy w uprawie i nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odporny na szkodniki i choroby. Absolutnie odporny na najcięższe mrozy – zachowuje nawet czerwonawe listki zimą.

Pielęgnacja
W pierwszym roku po posadzeniu, warto systematycznie usuwać chwasty. Należy dbać o to, żeby torf, w którym rosną żurawiny był zawsze wilgotny, ale nie podtopiony. Co kilka lat warto obsypać powierzchnię ziemi wokół roślin 5cm wartswą piasku. Umożliwi to długim, pielgrzymującym pędom, ukorzenienie się w nowym miejscu i spowoduje rozwój pionowych pędów, które rodzą owoce.

Warunki klimatyczne i glebowe
Podobnie jak siostrzane mocowoce™ z rodziny wrzosowatych: Chandler i Koralle, Pilgrim ma płytki i delikatny system korzeniowy i lubi kwaśną, przepuszczalną glebę.
Uwielbia nasłonecznione stanowiska, gdzie za więcej światła odwdzięcza się obfitszym kwitnieniem i owocowaniem. Radzi sobie także w półcieniu.
Lubi wilgotne stanowiska.

Nawożenie
W pierwszym roku po posadzeniu należy dokarmiać rośliny nawozem azotowym, żeby szybciej zarosły dane im miejsce. W kolejnych latach można ograniczyć nawożenie do nawozów organicznych, lub nie nawozić w ogóle.
Nie nawożone rośliny w kolejnych latach produkują więcej pędów z pąkami kwiatowymi i więcej owoców, podczas gdy przekarmione – rosną aż do 1 metra długości.

Cięcie
Co 2-3 lata, wiosną warto zebrać w rękę najdłuższe poziome pędy i skrócić je na równą długość ostrym sekatorem, nie uszkadzając przy tym pionowo wyrastających krótszych pędów, odpowiedzialnych za plony.

Owocowanie
Kwitnie dwa razy w ciągu sezonu. Latem ozdobę stanowią jednocześnie, błyszczące, czerwone owoce i śnieżnobiałe, delikatne kwiaty.
Jesienne owoce, zbierane po przymrozkach, są jednak dużo słodsze i bardziej aromatyczne od tych, zbieranych latem.

Ze względu na podobne wymagania świetnie czuje się w sąsiedztwie innych mocowoców™: Chandlera i Koralle.